Boşanma Avukatı

Boşanma Davaları
Boşanma Davası Nasıl Açılır?
İyi bir boşanma avukatı hissettiklerinizi farketmelidir. Boşanma davası süreci zordur. O yüzden süreç boyunca size destek olacak bir boşanma uzmanı avukat bulmanız ön şarttır. Öyleyse uzman bir ankara boşanma avukatını ne şekilde bulabilirsiniz? Bununla birlikle duruşmanız çekişmeli mi ya da anlaşmalı mı olacak?
Aynı zamanda boşanma davaları nasıl açılır buna da değinelim. Boşanma davası iki şekilde açılmaktadır. Eğer taraflar ayrılma konusunda anlaşırsa aile mahkemesine başvuru yapmaları durumunda anlaşmalı olarak evliliğe son verebilirler. Anlaşmalı olarak boşanmanın gerçekleşmesi için evliliğin en az bir yıl devam etmiş olmasıgereklidir. Eğer birliktelik bir seneden kısa devam etmiş ise eşler anlaşmalı şekilde ayrılmak için müracaat edemezler. Bu halde çekişmeli tarzda başvuru yapmak zorundadırlar. Anlaşmalı biçimde evliliği bitirmek için aile mahkemesine bir anlaşmalı boşanma protokolü vermeleri gerekmektedir. Bu anlaşma metninin bir hukukçu tarafından düzenlenmesi çok iyi olacaktır. Daha sonra taraflar hakim karşına çıkmalı ve anlaşmalı boşanma metnini kabul ettiklerini söylemelidirler. Çekişmeli şekilde evliliği bitirmek için bir boşanma nedenine ihtiyaç vardır. Bu boşanma gerekçesinin yerinde olması gerekmektedir. bunun yanında evliliğe son verme nedeninin kanıtlanması lazım gelir. Boşanma davasında davacı iddiasını her türlü delille kanıtlayabilir. Mesela facebook yazışmaları delil olarak ileri sürülebilir. Çekişmeli boşanma davaları oldukça uzun sürmektedir. Bu süreci hızlandırmak için bir boşanma ile ilgili avukattan yardım alınmalıdır.


Boşanma Avukatı hiç bir şekilde aklımıza güzel düşünceler getirmez. Bunun nedeni toplumsal farkındalık düzeyi olabilir mi? Avukatların neredeyse hepsi içinde bulunduğumuz toplumu daha iyi hale getirmek amacıyla avukat olmamıştır. Bir çok boşanma avukatı , avukat olmaya parasal nedenler nedeniyle başlamıştır. Bu nedenle Ankarada avukatınızı belirlerken iyi araştırma yapmalısınız.
Haddinden fazla avukat var. En İyi avukatı hangi şekilde seçeceğim?
Avukat belirlerken en güzel yol yakın çevrenizin tavsiyeleridir. İkinci yol ise googledan araştırma yapmaktır. Eğer bu yolla avukatı bulacaksanız bulduğunuz avukatı öneren kişiler de aynı şekilde bulacaksınızdır.

Boşanma davalarında bilinmesi gereken noktalar. İlk olarak taraflar anlaşmalı olarak mı yoksa çekişmeli olarak mı boşanacaklarına karar vermeleri lazımdır. Eğer taraflar boşanma ve boşanmanın maddi sonuçları hususunda anlaşmış iseler ve birliktelik bir seneden fazla sürmüş ise taraflar anlaşmalı biçimde boşanmalıdırlar. Çünkü anlaşmalı boşanma davası hem çok kısa zamanda bitmekte hem de eşleri mahkemeye delil sunma külfetinden kurtarmaktadır. Eğer taraflar anlaşamazlarsa bu durumda boşanma davasının çekişmeli biçimde açılması gerekmektedir. Tarafların aile mahkemesine başvuru yaparken boşanma davası avukatı tutması gerekli değildir. Fakat iyi bir boşanma konusunda uzman bir avukattan hukuki yardım alınması davanın çok çabuk sonuna ulaşmasını sağlar. Halk arasında ilk davayı açan tarafın kusurlu olduğu gibi bir düşünce bulunur. Gerçekte davayı kimin açtığının bir önemi bulunmamaktadır. Bu nedenle boşanma konusunda kararlı olan eşin davayı açması gerekir. Açılan davanın bitmesi için boşanma davasını açan eşin davasını kanıtlaması zorunludur. Eğer {dava açan|boşanma davası açan|boşanmak için dava açan eş davasını {kanıtlayamazsa|ispatlamazsa|ispat edemezse açılan dava reddedilecektir. Taraflar boşanmaya ek olarak yoksulluk nafakası, manevi tazminat, çocuğunun velayeti, ortak çocuk için tedbir nafakası isteme hakkına sahiptirler. Eşler boşandıktan sonra boşanma avukatı ankara eğer ortak edinilmiş mülkleri var ise mal rejimi davası açabilirler. Bu tür davalarda avukatlık ücreti değişkendir. Boşanma hususunda uzman olan bir avukat haklı olarak emeğinin hakkını isteyecektir. Bu konu avukat ile müvekkil anlaşma ile belirlenir. Baro tarifesinin üzerinde olmak şartıyla herhangi bir bir tutar belirlenebilir. Çekişmeli boşanma davası bir hayli uzun sürede sonuçlanan dava çeşitlerindendir. Bir çekişmeli boşanma davasının sonuca ulaşması genellikle bir sene sürer. Bu süreyi kısaltmak için uzman bir avukattan yardım almak gerekmektedir. Bu şekilde boşanma davası açan kişiler hak yoksunluğuna uğrama ihtimalinde de kurtulmuş olurlar.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Boşanma Avukatı”

Leave a Reply

Gravatar